Toplumsal cinsiyet eşitsizliğine ve cinsiyete dayalı ayırımcılığa neden olan her türlü engel ve önyargı ile mücadele amacıyla kurulan YANINDAYIZ Derneği, 1999 yılından bu yana “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” olarak anılan 25 Kasım’da NÖBETTEYİZ dedi.

Evrensel insan hakları anlayışı çerçevesinde, Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için önce zihniyet sonra davranış değişikliğine ulaşmayı hedefleyen YANINDAYIZ’ın öncelikli faaliyet alanlarından birisi “Kadına yönelik şiddetle mücadele”.

25 Kasım “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü”nde   Beşiktaş’ta toplanan YANINDAYIZ Derneği üyeleri,  kadın cinayetlerinin bir yıllık bilançosunun ve bu olayların faili olarak erkeklerin sorumluluğunun anlatılarak kamuoyunda farkındalık yaratılması amacıyla NÖBETTEYİZ dedi.

Kadına yönelik şiddete sessiz kalmayarak Beşiktaş Meydanı’nda toplanan kalabalığa seslenen YANINDAYIZ üyeleri 2018 yılı içinde erkekler tarafından öldürülen kadınları, isimlerini okuyarak andı.

YANINDAYIZ Derneği üyeleri yaptıkları kamuoyu açıklamasında;

Bugün 25 Kasım, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü.

Yaşamak hakkı, bireyin en temel hakkıdır.

Ancak, ülkemizin acı bir gerçeği var: Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’nin verilerine göre 2018 yılı Kasım ayına kadar 363 kadın, eşleri, nişanlıları, babaları, abileri, kardeşleri, amcaları, kısacası erkekler tarafından katledildi.

YANINDAYIZ Derneği olarak; insan hakları mücadelesinde kadınların bugüne kadar kazanılmış tüm haklarının savunucusuyuz.

Başta İstanbul Sözleşmesi olmak üzere uluslararası sözleşmeler ve tüm yasalarda güvence altına alınmış hakların ve kadınların hak ve adalet talebinin YANINDAYIZ. Yasaların uygulanmasının, ilgili politikaların ortaya konmasının takipçisi olacağız.Her ne sebeple olursa olsun; hiçbir kadın, hiçbir insan, hiçbir koşulda şiddeti hak ediyor olamaz. Hiçbir gerekçe kadının fiziksel, sözlü ve psikolojik şiddete maruz kalmasını, öldürülmesini meşru ve haklı kılamaz.

Kadın, ailesinden bağımsız olarak kişiliği ve bedeni ile özgür bir bireydir ve erkekle eşittir. Erkek, hiçbir koşulda kadından üstün değildir, eşittir. Kadın, erkeğe ait bir nesne değildir.

YANINDAYIZ Derneği üyeleri olarak bizler bugün burada,  tanıdığı ve yakını erkeklerin şiddetine uğramış, öldürülmüş bütün kadınlar için, kadın cinayetlerinin son bulması için NÖBETTEYİZ. Ve her yıl bu simgesel nöbeti tutmaya devam edeceğiz. Kadına yönelik şiddete sessiz kalmıyoruz ve kalmayacağız.” dedi.

NÖBETTEYİZ, YANINDAYIZ Derneği üyelerinin, “Kadın-erkek herkesi, kadına yönelik şiddetle mücadelede yanımızda olmaya çağırıyoruz.” sözleri ile son buldu.