Erkeklerin toplumsal cinsiyet eşitsizliğine ve cinsiyete dayalı ayırımcılığa karşı mücadeleye aktif katılımını hedefleyen Yanındayız Derneği’nin öncelikli faaliyet alanlarından birisi de“Kadına yönelik şiddetle mücadele”. YANINDAYIZ Derneği erkek şiddetinin neden olduğu kadın ölümlerinin bir yıllık bilançosunu hatırlatarak kamuoyunda farkındalık yaratılmasını amaçlıyor. Bu amaçla, “Nöbetteyiz” etkinliği çerçevesinde, Yanındayız Derneği’nin erkek üyeleri, Beşiktaş Meydanı’nda 1 Ocak – 25 Kasım 2019 tarihleri arasında erkekler tarafından öldürülen kadınları, tek tek isimlerini okuyarak andı.

Beşiktaş’ta gerçekleştirilen etkinlikte YANINDAYIZ Derneği üyeleri tarafından yapılan kamuoyu açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Bugün 25 Kasım, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü.

Geçen yıl bugün, yine bu meydanda “kadın cinayetleri son bulsun” dedik ancak ne yazık ki, kadına yönelik şiddet artarak devam etti. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre 2019’un başından 25 Kasım gününe kadar 423 kadın, eşleri, eski eşleri, nişanlıları, babaları, ağabeyleri, kardeşleri, amcaları, kısacası erkekler tarafından katledildi. Geçen senenin aynı döneminde bu sayı 363 idi.Yanındayız Derneği olarak; insan hakları mücadelesinde kadınların bugüne kadar kazanılmış tüm haklarının savunucusuyuz. İstanbul Sözleşmesi, 6284 sayılı “Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun” ve Medeni Kanundaki nafaka düzenlemesi gibi, kadın-erkek eşitliği konusunda kazanılmış haklara karşı yürütülen kampanyaların karşısındayız.

Kadınların uluslararası sözleşmeler ve yasalarda güvence altına alınmış haklarının, hak ve adalet taleplerinin Yanındayız. Yasaların uygulanmasının, ilgili politikaların ortaya konmasının takipçisi olacağız. Kadın, erkeğin “emaneti” değildir. Kadın, erkekle eşit, özgür bir bireydir. Kadın; bedeninin, yaşamının ve kararlarının yegane sahibidir.

Kadına şiddet, hiçbir koşulda haklı gösterilemez. Şiddetin bahanesi yoktur. YANINDAYIZ Derneği üyeleri olarak bizler bugün burada, tanıdığı ve yakını erkeklerin şiddetine uğramış, öldürülmüş bütün kadınlar için, kadın cinayetlerinin son bulması için Nöbetteyiz. Ve her yıl bu simgesel nöbeti tutmaya devam edeceğiz. Kadına yönelik şiddete sessiz kalmıyoruz ve kalmayacağız.”