Siemens Türkiye, “Geleceği Şekillendiren Kadınlar” projesiyle genç kadın mühendisleri geleceğe hazırlıyor. Türk Eğitim Vakfı (TEV) iş birliğiyle mühendislik eğitimi alan kadın öğrencilere mentorluk ve burs desteği sağlayan şirket, mühendisliğin toplum nezdinde “erkek mesleği” olarak algılandığı gerçeğini değiştirmeyi hedefliyor.

Türkiye’de 165 yıldır sektörlerin dijital dönüşüm süreçlerine sunduğu ürün ve çözümlerle destek olan Siemens Türkiye, “Geleceği Şekillendiren Kadınlar” projesiyle geleceğin kadın mühendislerine mentorluk ve burs programlarıyla destek oluyor. Siemens Türkiye’nin, mühendisliğin toplum nezdinde yalnızca erkeklere ait bir meslek olduğu yönündeki algının değiştirilmesi hedefiyle hayata geçirdiği “Geleceği Şekillendiren Kadınlar” projesi, belirlenen bu hedefe ulaşma konusunda en önemli dayanak noktasını oluşturuyor.

Burs desteği sağlanıyor

Proje kapsamında, şirkette çalışan kadın mühendisler genç mühendis adaylarına mentorluk desteği veriyor. Böylece genç mühendis adayları okulda aldıkları teorik bilgileri, deneyime ve pratiğe dayalı bilgilerle destekliyor, iş hayatına daha iyi hazırlanıyor. Ayrıca çok sayıda kadın öğrencinin mühendislik fakültelerine girmesi teşvik ediliyor.

Siemens Türkiye’de görev yapan kadın mühendisler, genç mühendis adaylarına mentorluk desteği veriyor. TEV iş birliğiyle mühendislik eğitimi alan genç kadın öğrencilere burs desteği sağlayan Siemens Türkiye, ayrıca “Women Engineers Club” ile üniversitelerde kadın mühendislerin hikayelerini geleceğin profesyonelleriyle buluşturarak, onlara ilham vermeyi amaçlıyor.

“Mutluluk duyuyoruz”

Siemens Türkiye Kurumsal İletişim Direktörü Gizem Keçeci, cinsiyet eşitliği ve çeşitlilik konularının Siemens’in sahip olduğu kültürün ana bileşenlerinden olduğunu belirterek, “Geleceği Şekillendiren Kadınlar projemiz ile çeşitlilik ve fırsat eşitliği kültürümüzü çalıştığımız her alana entegre etmek için gayret gösteriyoruz. Bu kapsamda, şirketimiz bünyesindeki kadın mühendislerimizin, genç kadın mühendis adaylarına mentorluk yapmasının önünü açıyor ve deneyim paylaşımıyla onları güçlendiriyoruz. TEV ile iş birliği içinde yıllardır devam eden kadın mühendis adaylarına yönelik burs desteğiyle onların geleceğe uzanan yolculuklarına katkı sağlamaktan ve geleceği kadın mühendislerimizle şekillendirmekten mutluluk duyuyoruz” dedi.

Eşitleyene kadar “Yanındayız”

Haber Kaynağı: milliyet.com.tr