Bu yıl 100 yeni market açılışı gerçekleştirecek olan CarrefourSA, marketlerin en az yüzde 50’sinde kadın yöneticiler istihdam etmeyi hedefliyor.

HAZIRLAYAN: PINAR AKTAŞ / pinar.aktas@milliyet.com.tr – Sabancı Holding ve Carrefour Grup iştiraki CarrefourSA, toplumsal cinsiyet eşitliği çerçevesinde gerçekleştirdiği projelerle kadınların iş hayatına aktif bir şekilde katılmasını ve ülke ekonomisine katkıda bulunmalarını sağlıyor. CarrefourSA aynı zamanda Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) ve Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (UN Global Compact) ortaklığıyla oluşturulan Kadının Güçlenmesi Prensipleri (WEPs) Platformu’nun imzacıları arasında yer alan ilk Türk gıda perakendecisi. WEPs Platformu, özel sektöre; iş yerlerinde, iş piyasasında ve toplum genelinde toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için dikkate almaları gereken önemli noktaları sunuyor. Kadının Güçlenmesi Prensipleri, iş dünyası liderlerinin, toplumsal cinsiyet eşitliğini ilerletecek şirket politikaları oluşturmaya yönelik yedi prensibe açıkça taahhüt vermelerini istiyor.

“Eşitliği önemsiyoruz”

“Bizim için kadın çalışanlarımız, büyük bir değere sahip. Bu vizyonla toplam 11 bin çalışanımızın yüzde 35’i, mevcut yöneticilerimizin de yüzde 22’si kadınlardan oluşuyor” diyen CarrefourSA CEO’su Kutay Kartallıoğlu, toplumsal cinsiyet eşitliğinin toplumların gelişiminde anahtar rol oynadıkları bilinciyle hareket ettiklerini vurgulayarak şunları söyledi:

“Bu bilinçle Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi (UN WOMEN) ve Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (UN Global Compact) ortaklığıyla oluşturulan Kadının Güçlenmesi Prensipleri (Women’s Empowerment Principles  WEPs) Platformu’nun imzacıları arasında yer alan ilk Türk gıda perakendecisi olarak ülkemizi küresel arenada gururla temsil ediyoruz. İş süreçlerimizde eşitlik ilkesine inanıyor, görev dağılımı açısından kadın erkek eşitliğini önemsiyoruz.”

“Kadınları destekliyoruz”

“Toplumsal cinsiyet eşitliği ilkesi doğrultusunda Mağaza Yönetici Adaylığı Programı (MAYA) uyguluyor, CarrefourSA’da minimum bir yıl çalışıp performansı yüksek olan ve yönetici olma kriterlerimize uygun tüm çalışanlarımıza mağaza müdür yardımcısı olma fırsatı tanıyoruz. Bunun yanı sıra Yönetici Eğitimi programımız doğrultusunda mağazalarımızda veya genel müdürlüğümüzde kariyer fırsatları sunuyoruz. Yalnızca CarrefourSA çalışanları değil, ülkemizin dört bir yanındaki üretici kadınların da girişimlerini destekliyor, emeklerinin reyonlarımızdan müşterilerimize ulaşmasına fırsat tanıyoruz. Bu çerçevede sektörümüze örnek olması amacıyla son iki yıldır 8 Mart’ta İstinye’deki hipermarketimizde kadın üreticilerin kurduğu iş ortaklarımızla Kadın Üretici Pazarı düzenliyoruz.”

“İmkân sağlamaya devam”

Bu yıl yüz yeni market açılışı gerçekleştireceklerini belirten Kartallıoğlu, açacakları marketlerin en az yüzde 50’sinde kadın yöneticiler istihdam etmeyi hedeflediklerini belirterek, “Toplumsal cinsiyet eşitliği adına projeler geliştirmeye ve daha çok kadına iş imkânı sağlamaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Haber Kaynağı: milliyet.com.tr