BÜLENT GÜRCAN – Teknosa Genel Müdürü Yanındayız Derneği Yönetim Kurulu Üyesi

Kadınların eğitim, işgücü başta olmak üzere hayatın her alanına eşit katılımını ve karar alma mercilerinde çok sayıda kadın olmasını sağladığımızda daha kalkınmış ve çağdaş bir toplum olacağımıza inanıyorum.

İş dünyası olarak daha güçlü bir gelecek için toplumsal cinsiyet eşitliği adına sorumluluk almalı ve hep birlikte değişimi sürdürülebilir kılmalıyız. Bu bağlamda işte eşitlik kriterleri tüm şirketlerin insan kaynakları politikalarının merkezinde yer almalı.

Teknosa olarak kadınların iş hayatına etkin biçimde katılmalarını destekliyor, kariyer fırsatlarından eşit düzeyde faydalanmalarını sağlayacak mekanizmaları oluşturuyoruz. UN Global Compact ve UN Women’ın ortak girişimi olan Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ni (WEPs) imzalayarak, toplumsal cinsiyet eşitliğini ilerletecek şirket politikaları oluşturmaya yönelik yedi ilkeye taahhüt vererek Türkiye’de bu platforma katılan ilk teknoloji perakende şirketiyiz.

Sabancı Üniversitesi tarafından TÜSİAD iş birliğiyle yürütülen “İş Dünyası Aile İçi Şiddete Karşı” projesinde yer alıyoruz ve bu doğrultuda çalışanlarımızın farkındalığını artırmayı hedefliyoruz. Ayrıca, perakende ve tüketici ürünleri sektörüne kadın işgücünü çekmeyi, bu alanda üst düzey kadın yöneticilerin sayısını artırmayı ve gelişimlerine katkıda bulunmayı misyon edinen Lead Network’ün de kurumsal üyeleri arasındayız.

Kadın için teknoloji

Ben, toplumsal cinsiyet eşitliği için mücadele eden Yanındayız Derneği’nin kurucu üyesiyim. Yanındayız Derneği’ndeki diğer değerli kurucu üyelerimizle şirketlerde Berber Dükkanı Sohbetleri formatında etkinlikler gerçekleştiriyor, bu alanda farkındalığı yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitliği adına topluma katkı sunabileceğimiz alanlarda projelere imza atıyoruz. İçinde bulunduğumuz dijital çağın, toplumsal cinsiyet eşitliği için bir dönüm noktası olduğuna inanıyorum. Şirketimizde bu konuda iki öncelik belirledik; birincisi “Teknoloji erkek işidir” algısını yıkmak, diğeri ise kadınları dijital okur yazar yapmak. Bu amaçlardan yola çıkarak 2007 yılında “Kadın için Teknoloji” projesini başlattık. Proje kapsamında, Habitat iş birliğiyle Türkiye’nin farklı bölgelerinde kadınlara yönelik ücretsiz teknoloji eğitimleri düzenliyoruz. 14 yılda Türkiye çapında 20 binden fazla kadının dijital okur yazar olmasına katkı sağladık. 2020 yılında pandemi nedeniyle online olarak devam eden eğitimlerimizden ise 2 bin 500’ü aşkın kadın faydalandı.

Kullanılmayan telefonları bize getirin

Bu yıl Sabancı Vakfı ve Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF) iş birliğiyle, şiddet gören ve teknolojiye erişimi kısıtlı olan kadınlar için de çok anlamlı bir toplumsal dayanışma hareketi başlattık. “Kadın için Teknoloji, Hepimiz için Dayanışma” mottosuyla hayata geçirdiğimiz proje kapsamında, dileyen herkes varsa çekmecesinde duran, kullanmadığı akıllı telefonları bağışlayıp, şiddet gören kadınların seslerini duyurabilmelerine katkı sağlıyor. Biz, Teknosa mağazalarına getirilerek bağışlanan akıllı telefonların serviste bakımlarını, tamirlerini yaptırıyoruz. Bu arada mağazaya getirme imkânı olmayanlar Teknosa Çağrı Merkezi’ni (0 850 222 55 99) arayarak, evlerinden teslim alınmasını da talep edebiliyorlar. Bu dayanışmaya bireysel ve kurumsal herkesin katkı vermek isteyeceğini düşünüyoruz.

Eşitsizlik bir insanlık sorunu

Toplumsal cinsiyet eşitliği, insan haklarının ayrılmaz bir parçası. Diğer bir deyişle eşitsizlik bir insanlık sorunu. Bu noktada bireysel olarak herkese, şirketlere, kurumlara da çok büyük görevler düşüyor. Kadına yönelik her türlü ayrımcılığın ve şiddetin ortadan kalkması için çalışmaya, farkındalık yaratmaya her zaman devam edeceğiz.

Genç kadınlara yol gösterecekler

On yıl içinde 1 milyon kadına iş dünyasında mentorluk yapılmasını sağlayan, küresel mentorluk programı Milyon Kadına Mentor Programı için Türkiye’de de çalışmalar başladı. Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) alanlarında çalışan 15-25 yaş arası genç kadınlar sektör liderleriyle buluşuyor. Programın teknoloji alanındaki ilk mentorları phygital perakende deneyimi sağlayıcısı REM People ekibinden oluştu.

‘Konuşmaktan fazlasını yaptık’

Söz konusu programın Türkiye’deki teknoloji alanındaki ilk mentorları phygital perakende deneyimi sağlayıcısı REM People ekibinden oluştu. Bu programa destek veren ilk Türk şirketlerinden biri olmanın gururunu yaşadıklarını belirten REM People İnsan ve Kültür Başkanı Mine Yücesoy Dirancı, “Sadece konuşmaktan daha fazlasını yapmak istedik, çünkü buna ihtiyacımız var. Başlangıçta 14 kişilik bir mentorluk ekibiyle iş dünyasında genç kadınların teknoloji alanında başarılarını artırmasına destek olmak istiyoruz” dedi.

Program neyi hedefliyor?

Milyon Kadına Mentor Programı, ABD Ticaret Odası’na bağlı ABD-Türkiye İş Konseyi’nin Women in Business (İş Dünyasında Kadınlar) çalışma grubu eş başkanları Ümran Beba (Kurucu, Beba Vakfı ve Partner, August Leadership) ve Canan Özsoy’un (GE Türkiye CEO’su) liderliğinde ve proje paydaşları TurkishWIN ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) işbirliğiyle hayata geçirildi. STEMconnector’ın global deneyimini ve TurkishWIN’in geniş mentor ve menti ağını dijital platformu BinYaprak ile buluşturan program, kurucu destekçileri olan Beba Vakfı, Limak Holding, Logo Yazılım, and PepsiCo Türkiye’nin katkılarıyla gerçekleşiyor.

Haber Kaynağı: milliyet.com.tr