Yanındayız Derneği tarafından Türkiye’nin 81 ilinde yapılan ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Endeksi’ araştırmasında eşitliğin en fazla ilçeler belirlendi. Karşıyaka listede birinci olurken Torbalı ise 113.sırada yer aldı. Torbalı 798 ilçeyi geride bıraktı

Yanındayız Derneği tarafından Türkiye’nin 81 ilinde yapılan ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Endeksi’ araştırmasında eşitliğin en fazla olduğu iller İzmir, İstanbul, Çanakkale ve Ankara olduğu belirlendi. En kötü iller ise Ağrı, Mardin, Şırnak ve Şanlıurfa oldu. 81 ile bağlı ilçeleri kapsayan araştırmada “İlçe düzeyinden başlayarak eşitsizliklerin görünür kılınması ve yerel düzeyde hizmet sunan kamu otoriteleri ve belediyelerle cinsiyet eşitliğini sağlamaya yönelik politika geliştirmelerine zemin sunacak bir diyaloğunun geliştirilmesi” hedeflendi. Endekse yansıyan verilere göre, 4 ana başlığın ortalamasına göre toplumsal cinsiyet eşitliğinin en fazla olduğu ilk beş ilçe, İzmir’in Karşıyaka, İstanbul’un Kadıköy ve Bakırköy, Çanakkale’nin merkez ve Ankara’nın Çankaya ilçeleri olarak belirlendi. Torbalı ise 113.sırada yer aldı.

İŞTE KISTASLAR

911 ilçe arasında 113.sırada kendine yer bulan Torbalı’da cinsiyet eşitliğinde yüzde 61’lik bir başarı oranı yakaladı. Toplumsal cinsiyet eşitliği endeksini hazırlayan İstanbul Üniversitesi Şehir Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Murat Şeker de, şu bilgileri verdi: “Endeksin ana sonucu; eşitlik açısından en iyi düzeyde olan ilçelerde bile politik katılım, karar alma, ekonomik yaşam ve kaynaklara erişim açısından eşitlikten uzak bir seyrin olduğunun ortaya çıkmasıdır. Bu nedenle bu çalışmanın iyiden kötüye bir Türkiye sıralaması olarak değil, her bir ilçenin skor değerlerinin kendi içinde değerlendirilmesi noktasında, merkezi ve yerel idarelere ilham olacak bir doküman olarak ele alınmasını diliyoruz.”

Haber kaynağı: torbaliguncel.com